111
26-31.08.2016

Międzynarodową Konferencję Akademii Supraskiej – "Dawna cyrylicka księga drukowana: twĂłrcy i czytelnicy"

Organizatorzy: Fundacja „Oikonomos” oraz Akademia Supraska
przy współpracy z: Uniwersytetem w Białymstoku, Fundacją im. Księcia Konstantego Ostrogskiego oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, zapraszają na

Międzynarodową Konferencję Akademii Supraskiej
– „Dawna cyrylicka księga drukowana: twórcy i czytelnicy”
29-31 sierpnia 2016r.,
która odbędzie się w Akademii Supraskiej, w Supraślu (ul. Klasztorna 1)


Pierwsza na świecie drukowana księga cyrylicka pojawiła się w Krakowie około 1490 roku, kolejno wychodzą druki w Czarnogórze (1492-96), w Rumunii (1508-1512), w Pradze (1517-1520), od 1519 zaczynają swą działalność drukarnie cyrylickie w Wenecji i w serbskim GoraĹžde. W ciągu XVI wieku prawosławne drukarstwo słowiańskie nabiera niezwykłego rozmachu, będąc efektem bogatej tradycji rękopiśmiennej, rozwoju poglądów renesansowych i ożywienia kultury duchowej. Jego rozwój był związany ze skomplikowaną sytuacją polityczną, w jakiej znalazła się znaczna część Słowian po utracie niepodległości Bułgarii i Serbii na rzecz Imperium Otomańskiego, bądĹş zamieszkując terytoria, nad którymi panowali katoliccy władcy (Wenecja, Austria, Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie). Jedynym prawosławnym suwerenem był car moskiewski, i także w jego państwie z wolna pojawi się sztuka drukarska. Różnorodność kontekstu poszczególnych inicjatyw wydawniczych, dzieje mecenasów, wydawców, drukarzy, specyfika wykonywania dzieł i ich czytelniczego obiegu od czasu powstania do czasów współczesnych, otwierają szerokie możliwości badań i refleksji. Kolejna konferencja Akademii Supraskiej powinna zatem zgromadzić specjalistów i wzbudzić zainteresowanie szerokiej publiczności. Odbędzie się ona w przededniu obchodów 500-lecia praskiej inicjatywy wydawniczej Franciszka Skoryny i będzie poświęcona temu jubileuszowi.

W poniedziałek, 29 sierpnia o godzinie 17.30 zostanie odprawiona w Supraślu, panichida za duszę, zmarłego przed rokiem, Fundatora Fundacji OIKONOMOS, prof. Andrzeja Łapko. Po nabożeństwie zostanie otwarta wystawa wspominająca postać oraz dorobek naukowy prof. Łapko.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!