111
Wernisaż wystawy „Spasi i sachrani - czyli opowieść o prawosławiu”
10-23.05.2019

Wernisaż wystawy „Spasi i sachrani - czyli opowieść o prawosławiu”

 Grupa Twórcza „MOTYCZ"

„Spasi i sachrani - czyli opowieść o prawosławiu”


Akademia Supraska zaprasza na wernisaż wystawy w piątek, 10 maja 2019 r. o godzinie 19.00


Akademia Supraska

ul. Klasztorna 1

16-030 Supraśl

Wystawę można oglądać do 23 czerwca 2019 r.

Wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00

Od wieków wschodnia Polska była tyglem, gdzie mieszały się z racji swojego zamieszkania, a więc i losów, a co za tym idzie historii, kultury trzech wyznań–rzymskokatolickiego, prawosławnego i żydowskiego. Opowieść o jednym z nich, tym prawosławnym, chcemy Wam dzisiaj zaprezentować. Grupa Twórcza „MOTYCZ” postawiła sobie za cel rejestrowanie i dokumentowanie życia w Polsce Wschodniej. Nad tym projektem pracowaliśmy od ponad trzech lat, chcemy zatrzymać w naszych obrazach to, co niestety odchodzi powoli w niebyt. A dotyczy to w pewnym stopniu nie tylko architektury, czy kultury w szerokim tego słowa znaczeniu, czyli np. zwyczajów i tradycji, ale w takim samym stopniu i religii, w jej prawdziwym, znanym od wieków sposobie jej kultywowania. Stąd właśnie projekt „Spasi i sachrani - czyli opowieść o prawosławiu” (co przetłumaczyć można: Broń i Ochraniaj ). Fotografie, które tu zobaczycie, opowiadają o historii, tradycji i życiu codziennym ludzi, których od wieków łączy ta religia. Miesza się tu, jak w zwykłym życiu, sacrum i profanum. Jest modlitwa i skupienie, ale i prosta radość oraz zwykłe zmęczenie. Zapraszamy więc Was na wspólną wędrówkę drogami prawosławia.

Na koniec składamy serdeczne podziękowania za wsparcie dla Jego Ekscelencji Arcybiskupa Diecezji Lubelskiej i Chełmskiej Abla (Popławskiego).

Grupa Twórcza „Motycz”

Grupa Twórcza Motycz powstała w listopadzie 2011 roku w Motyczu koło Lublina. Jesteśmy piątką przyjaciół, których łączy wspólna pasja. Wykonujemy różne zawody, ale fotografia to nasze hobby od wielu lat. Każdy z nas miał wiele wystaw indywidualnych i uczestniczył także w wystawach zbiorowych. I choć trójka z nas mieszka i pracuje w Radzyniu Podlaskim, jedno w Lublinie, a jedno właśnie w podlubelskim Motyczu, to wszyscy jesteśmy członkami Radzyńskiego Klubu Fotograficznego Klatka. Są pośród nas członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Polskich Fotografów Przyrody, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków czy Fotoklubu Rzeczpospolitej.


 
Gdybyście chcieli dowiedzieć się o nas więcej zapraszamy: www.facebook.com/GTMotycz/