Aktualności

Warsztaty plastyczno – ikonograficzne dla dzieci i młodzieży - 15-27 lipca 2013
16.10.2013 Piotr Pietrowski

Warsztaty plastyczno – ikonograficzne dla dzieci i młodzieży - 15-27 lipca 2013

W terminie 14-27 lipca 2013r. w Akademii Supraskiej odbyły się warsztaty ikonograficzne- plastyczne dla 24 dzieci w wieku 9-14 lat zorganizowanie przez Fundację Oikonomos

Głównym celem warsztatów było pogłębienie wiedzy o prawosławiu i jego podstawowych zasadach poprzez własnoręczne pisanie ikony, uczestnictwo Boskiej Liturgii, a także poprzez samo przebywanie na terenie Monasteru p.w. Zwiastowania NMP. W ramach prowadzonych działań odbyły się także różnorodne zajęcia tematyczne pozwalające zdobyć nowe doświadczenia, odkryć w sobie nowe umiejętności i rozwinąć własne talenty. Wspólne gry i zabawy w grupie pozwalały na budowanie pozytywnych więzi koleżeńskich i nawiązanie nowych przyjaźni pomiędzy dziećmi.

Mali obozowicze zwiedzili wystawę w Muzeum Ikon, gdzie poprzez słuchanie, zadawanie pytań i udzielanie poprawnych odpowiedzi zdobywali nowe wiadomości. Dużo satysfakcji przyniosły dzieciom zajęcia manualne podczas, których uczestnicy poznali technikę zdobienia przedmiotów- decupage oraz nauczyli się wykonywania biżuterii, breloczków oraz portfeli metodą filcowania wełny. Każdy mógł spróbować swoich sił również w sztukach cyrkowych. Dzieci uczyły się chodzenia na linie, żonglowania piłeczkami, a także wykonywania sztuczek cyrkowych z „kryształową kulą”. Dużo radości i pozytywnych emocji sprawiły uczestnikom wypoczynku warsztaty teatralne. Efektem tych działań było wystawienie krótkich etiud na podstawie samodzielnie przygotowanych scenariuszy.  Dzieci zachęcane były również do ruchu  na świeżym powietrzu poprzez udział w zajęciach z tańca nowoczesnego oraz kurs zumby- ćwiczeń gimnastycznych połączonych z krokami tanecznymi. Dzieci  uczestniczyły także w wycieczce do Poczopka oraz Kruszynian. W każdym z tych miejsc czekało na nie wiele ciekawostek zarówno przyrodniczych, historycznych jak i religijnych. Każdego dnia odbywały się zajęcia integracyjne podczas, których mali obozowicze m.in. przygotowywali skecze i występy, rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych, a także tworzyli kreacje podczas pokazu mody. Dużo czasu zajmowały gry i zabawy integracyjne, które zapewniły przyjazną atmosferę w grupie obozowej.

Wśród wielu atrakcji i ciekawych form spędzania czasu wolnego nie zbrakło rówież tych o duchowym wymiarze. Każdy dzień rozpoczynał  i kończył się wspólna modlitwą. Cała grupa uczestniczyła również w nabożeństwach. Dziewczynki chętnie śpiewały razem z parafialnym chórem, a chłopcy przysługiwali podczas Boskich Liturgii.

Wszyscy uczestnicy warsztatów podczas pobytu w Supraślu aktywnie spędzili czas, wspaniale wypoczęli i uśmiechnięci wrócili do swoich domów. Każdy z nich zaprosił swoich najbliższych na wystawę prezentującą ikony- efekt pracy podczas warsztatów, którą można było oglądać od 13 sierpnia do 8 września 2013 r.  w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.