Aktualności

 VI Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia
05.05.2014 Magdalena Kucharewicz

VI Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia

 
Obwieszcza, wychwala, nawołuje - taką nazwę nosi Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia, który w dniach 26-27 kwietnia odbył się już po raz szósty na dziedzińcu monasteru w Supraślu. Organizatorami tego przedsięwzięcia na skalę międzynarodową są: Muzeum Ikon w Supraślu - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Akademia Supraska, Fundacja Oikonomos oraz Męski Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu.

W tym roku formuła festiwalu została zmieniona, gdyż konkurs cerkiewnego dzwonienia został podzielony na dwie edycje: krajową i międzynarodową. Do obu części festiwalu zostało zakwalifikowanych 18 uczestników. W przeglądzie krajowym wzięło udział 10 dzwoników z Supraśla, Gródka, Wasilkowa, Białegostoku, Łodzi i Hajnówki. Zaś w części międzynarodowej konkursu wystąpiło 3 dzwonników z Polski i 5 z zagranicy (Rosji i Białorusi).

Pierwsze miejsca zajeli: Paweł Pawluczuk z Hajnówki w kategorii krajowej i Mikołaj Abramow z Moskwy w kategorii międzynarodowej.

Niedzielny program festiwalu był wzbogacony o prezentację simantronów (różnej wielkości drewnianych lub metalowych desek, w które uderzano za pomocą niewielkich młotków), służących do regulowania rytmu liturgicznego i społecznego wspólnot klasztornych. Opowiadał o tym, juror festiwalu - Marcin Abijski. Ponado swoimi umiejętnościami mogli się pochwalić młodzi dzwonnicy, którzy wystąpili w kategrii juniorów. Na XVIII-wiecznej dzwonnicy, na której jest obecnie dziesięć dzwonów prezentowali oni swoje rytmiczne wykonania.
 
za:  /cerkiew.pl/