Aktualności

12.08.2014 Dorota Maksymiuk

Warsztaty plastyczno-ikonograficzne w Akademii Supraskiej

W dn. 13 – 26 lipca 2014 r. w Akademii Supraskiej odbyły się warsztaty plastyczno-ikonograficzne, których głównym celem było zdobycie wiedzy na temat techniki pisania ikon, pogłębienie wiedzy o prawosławiu, a także spędzenie ciekawie wakacji. Warsztaty były skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 15 roku życia.
Codziennie na obozowiczów czekało wiele atrakcji. Dzieci zwiedziły min. Muzeum Ikon, gdzie poszerzyły swą wiedzę na temat ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, gdzie miały możliwość wczuć się w rolę piętnastowiecznych drukarzy, a także poznać tajniki produkcji papieru. Obozowicze uczestniczyli także w wycieczce do Białostockiego Muzeum Wsi, gdzie wzięły udział w lekcji pokazowej „Od ziarna do chleba” oraz zwiedziły Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach. W przerwie między zajęciami ikonograficznymi, znalazła się również chwila na wspólne wyjście na kręgle. Każdego dnia odbywały się także zajęcia integracyjne, podczas których dzieci rywalizowały w konkurencjach sportowych, a także spędzały upalne popołudnia na plaży miejskiej w Supraślu, gdzie korzystały z siłowni na świeżym powietrzu a także z jazdy na gokartach. Każdy z obozowiczów miał również okazję zapoznać się a teatrem cieni i spróbować swych sił w warsztatach teatralnych. Na zakończenie obozu odbyło się wspólne ognisko w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji Bukowisko.
Wśród wielu atrakcji i ciekawych form spędzania czasu wolnego nie zapomnieliśmy o duchowym wymiarze naszego pobytu w Supraślu. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Codziennie uczestniczyliśmy w Boskiej Liturgii, a uczestniczy warsztatów przystąpili do sakramentu spowiedzi oraz Św. Eucharystii. Uczestniczyliśmy także w akatystach przed Supraską Ikoną Matki Bożej, a także mieliśmy okazję spotkać się z namiestnikiem klasztoru – o. Andrzejem (Borkowskim).
Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz płytki ze zdjęciami z pobytu w Supraślu, a także zostali zaproszeni na wystawę prezentującą ich ikony - efekt pracy podczas obozu, która od połowy sierpnia będzie dostępna dla zwiedzających w Akademii Supraskiej.