Aktualności

Koncert zespołu
02.06.2015

Koncert zespołu "Warszawa Wschodnia"

15 lutego 2015 r o godzinie 18 miał miejsce koncert zespołu ,,Warszawa Wschodnia’’.
„Tam wysoko …” – koncert tradycyjnych kolęd z Polski i Ukrainy w wykonaniu zespołu Warszawa Wschodnia

Podczas koncertu zabrzmiały ludowe kolędy, które przekazały członkom zespołu w czasie wyjazdów etnograficznych śpiewaczki starego pokolenia ze wsi Stari Koni na ukraińskim Polesiu, a także rekonstrukcje nagrań archiwalnych nieżyjących już polskich śpiewaków tradycyjnych – Anny Malec z Lubelszczyzny, a także Jana i Henryki Roszaków z Kujaw. Będą to opowieści o cudzie Narodzenia Pańskiego, fragmenty Herodów oraz archaiczne kolędy życzące, śpiewane w czasie kolędowania, mające zapewnić ich adresatom szczęście i dobrobyt w Nowym Roku.

Zespół Warszawa Wschodnia od kilkunastu lat zbiera, rekonstruuje i wykonuje wokalną muzykę tradycyjną z Polski, Ukrainy i Rosji. Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej, a najważniejszą inspiracją jest kontakt z wiejskimi mistrzami – śpiewakami starego pokolenia, których członkowie grupy odwiedzają od wielu lat. Uczą się od nich zarówno pieśni jak i oryginalnego sposobu śpiewania. Zespół istnieje od 1999 roku. Wcześniej działał pod nazwą "Muzyka z Drogi".

Skład zespołu:
Joanna Górska, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Justyna Piernik (kierownik muzyczny), Taras Shumeyko, Cezary Szymański, Monika Walenko-Ilitsang

Więcej informacji i kontakt z zespołem: www.facebook.com/ZespolWarszawaWschodnia

Fot. Paulina Kwiek