Aktualności

Ferie zimowe w Akademii Supraskiej  - relacja
15.02.2016 Katarzyna Kozłow

Ferie zimowe w Akademii Supraskiej - relacja

Kreatywnie, twórczo, aktywnie – pod takim hasłem minęły ferie zimowe zorganizowane przez Fundację „Oikonomos”. Grupa 28 dzieci, w wieku od 7 do 14 lat mogła spędzić drugi tydzień zimowego wypoczynku w malowniczej miejscowości Supraśl. Choć śniegu było mało, to i tak szybko okazało się, że pobyt w Akademii Supraskiej to czas spędzony na duchowym wyciszeniu, odpoczynku od obowiązków szkolnych oraz czerpaniu radości z przygotowanych atrakcji. 
Program wypoczynku był różnorodny, skonstruowany tak, aby każdy mógł odnaleźć coś dla siebie. Znalazły się w nim m.in. zajęcia rozwijające kreatywność, warsztaty edukacyjne, sportowe i manualne oraz wizyty w ciekawych miejscach. Pierwszy dzień rozpoczął się od wspólnej integracji i zabaw, tak by każdy uczestnik mógł poczuć się swobodnie wśród nowo poznanych osób. Każdego dnia podziwialiśmy piękno pobliskiej przyrody podczas spacerów promenadą, a przejazd „Bajkową Ciuchcią” pozwolił dostrzec niemal wszystkie ciekawe zakątki miejscowości. Dobrą kondycję pozwoliły utrzymać zajęcia na hali sportowej, mecze piłki nożnej i zabawy ruchowe, ale z pewnością największą frajdą była wycieczka do Białegostoku na ściankę wspinaczkową oraz kręgielnię. Szybko okazało się, że w naszej grupie są prawdziwi sportowcy! Swoją dziecięcą energię uczestnicy zimowiska z ogromnym zapałem okazywali podczas zajęć na basenie, na którym doskonalili umiejętność pływania, a także korzystali z jacuzzi. 
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia artystyczno – teatralne z udziałem aktora Teatru Cieni. Podczas kameralnego przedstawienia dzieci mogły przenieść się w tajemniczy świat baśniowych postaci i zdarzeń. Ponadto każdy uczył się techniki grania światłem i cieniem oraz tworzył rekwizyty do autorskich etiud filmowych. Twórczej radości dostarczyły zajęcia manualne, podczas których mali artyści próbowali swoich sił w tworzeniu obrazków z gipsu. Te małe dzieła sztuki stały się później doskonałą pamiątką z zimowiska. Z kolei podczas wizyty w Domu Ludowym mieliśmy możliwość oglądania seansu filmowego. Pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej przeprowadzili specjalnie dla naszych podopiecznych zajęcia edukacyjne w „Sali Odkrywcy”. Podczas pokazu slajdów, wszyscy zgłębiali tajniki okolicznej przyrody, by chwilę później zmierzyć się z quizem z nagrodami. Oddział Ochotniczej Straży Pożarnej z Supraśla wprowadził dzieci w specyfikę swojej trudnej pracy. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak, zwiedzając zakamarki bazy, siedząc w wozie strażackim oraz przymierzając ubranie strażackie. Grupa brała również udział w spotkaniu z ratownikiem, który w ciekawy sposób przybliżył techniki udzielania pierwszej pomocy. Niezwykle ciekawym wydarzeniem były warsztaty z robotyki, uczące „młodych inżynierów” budowy robotów, pogłębiające ich wiedzę o pojęcia związane z robotyką, a przede wszystkim – wprowadzające w fascynujący świat nauki i robotyki. 
Zimowisko w Supraślu miało swój wyjątkowy, duchowy wymiar. Każdy dzień rozpoczynaliśmy oraz kończyliśmy wspólną modlitwą. Obozowicze przystępowali do sakramentu spowiedzi i św. Eucharystii oraz aktywnie uczestniczyli w akatyście przed Supraską Ikoną Matki Bożej. Wizyta w Muzeum Ikon przybliżyła im sztukę sakralną prawosławia, a dzięki zajęciom edukacyjnym ukazała wartości teologiczne i artystyczne ikony. 
 
Tygodniowy zimowy wypoczynek w atmosferze modlitwy i spokoju Ławry Supraskiej pozwolił młodym obozowiczom nabrać sił do dalszej nauki w szkole, a także poprzez uczestnictwo w nabożeństwach, koncentracji na osobistej modlitwie bardziej zbliżyć się do Cerkwi Prawosławnej.