Aktualności

Warsztaty filmowo-historyczne pt. „Tropiciele historii” - 27 lipca - 02 sierpnia 2013
17.10.2013 Piotr Pietrowski

Warsztaty filmowo-historyczne pt. „Tropiciele historii” - 27 lipca - 02 sierpnia 2013

Na przełomie lipca i sierpnia 2013 w Akademii Supraskiej odbyły się warsztaty filmowo-historyczne pt. „Tropiciele historii”, zorganizowane przez Fundację OIKONOMOS. W przedsięwzięciu wzięło udział jedenaścioro młodych ludzi (14-16 lat) z Podlasia, z Walencji i z Brukseli, którzy podczas intensywnej pracy pod okiem instruktorów przygotowali jednoodcinkowy program kulturalny o Supraślu i w ten sposób zmierzyli się z próbą stworzenia filmu dokumentalnego.

Instruktorami na naszych warsztatach byli Ireneusz Prokopiuk i Marek Włodzimirow – twórcy wielu filmów dokumentalnych i fabularnych, zdobywcy szeregu nagród na festiwalach kina niezależnego w Polsce.

Na zajęciach filmowych, pod okiem profesjonalistów, uczestnicy warsztatów próbowali swoich sił przed kamerą, za kamerą, oraz z „tyczką” i blendą (czyli poznawali techniki nagłośnienia i oświetlenia), ale przede wszystkim nadzorowali i tworzyli film kawałek po kawałku, zważając na każdy najmniejszy detal. Z kilkugodzinnego materiału (nagrań, wywiadów, sondaży, etc), po dokładnej selekcji, wspólnych decyzjach i pomysłach na ostateczny kształt, zmontowali i przeobrazili go w profesjonalny program kulturalny :) Zawarli w nim różne tematy nawiązujące do historii Supraśla. Poprzez spotkania z niezwykłymi mieszkańcami tego uroczego miasta i jego okolic, udało im się nagrać i pokazać między innymi: pracę ikonografa, przewodnika po Monasterze Supraskim, rozmowę z twórcą znanego portalu cerkiew.pl i orthphoto.net, jak też niezwykle ciekawy wywiad z małymi dzwonnikami, czyli dziećmi, których pasją jest granie na dzwonach cerkiewnych.

Przebywanie na terenie Akademii Supraskiej sprawiło, że w ich filmie nie zabrakło nawiązań do Monasteru. Po rozmowie z przewodnikiem monasterskim grupa warsztatowiczów poznała historię klasztoru supraskiego.

Prócz codziennych warsztatów filmowych uczestnicy brali udział w różnego rodzaju zajęciach. Strzelanie z łuku, nauka żonglerki, slackline, czy spływ kajakowy, to tylko nieliczne z atrakcji przygotowanych na warsztaty filmowe. Prócz tego nie zabrakło zabaw integracyjnych i gier nawiązujących do filmu i improwizacji. Kilku godzinny spływ kajakowy był wisienką na torcie wieńczącą warsztaty.

Na zakończenie rodzice wraz z uczestnikami warsztatów mogli obejrzeć ich pierwszy wspólny film. Dostarczyło to wielu pozytywnych emocji. Rodzice mogą być dumni ze swoich pociech, ponieważ wykonały kawał dobrej roboty :) i poznali oni proces tworzenia filmu od planowania aż po montaż.

Materiał z warsztatów dostepny do obejrzenia tutaj

/za: www.oikonomos.pl/
autor tekstu: Anna Ołdakowska