Aktualności

Relacja z warsztatów pastyczno-ikonograficznych
09.09.2015

Relacja z warsztatów pastyczno-ikonograficznych

05 września 2015 r. miał miejsce finisaż wystawy prac uczestników Warsztatów plastyczno – ikonograficznych dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie był to dzień zakończenia całości projektu Fundacji Oikonomos, który miał na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z techniką pisania ikon, pogłębienie wiedzy o prawosławiu, a także spędzenie ciekawie wakacji. Warsztaty były skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 14 roku życia i odbyły się w dniach 26 lipca – 08 sierpnia 2015r. w Supraślu.


Codziennie na obozowiczów czekało wiele atrakcji. Dzieci zwiedziły min. Muzeum Ikon, gdzie poszerzyły swą wiedzę na temat ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, gdzie miały możliwość wczuć się w rolę piętnastowiecznych drukarzy, a także poznać tajniki produkcji papieru. Nie mogło również zabraknąć wizyty w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, gdzie zaskoczyła nas najnowsza ekspozycja obrazująca puszczańskie życie zwierząt i owadów. Obozowicze uczestniczyli także w wycieczce Szlakiem Rękodzieła Ludowego, gdzie zapoznali się z ginącymi zawodami. Mieli okazję odwiedzić m. in. pracownię garncarską Adam i Paweł Piechowscy z Czarnej Wsi Kościelnej oraz pracownię wyrobu łyżek Mieczysław Baranowski w Zamczysku. Każdy z uczestników wycieczki wrócił z własnoręcznie wykonanym dzbanuszkiem oraz z unikatowymi pamiątkami. W przerwie między zajęciami ikonograficznymi, znalazła się również chwila na wspólne wyjście na kręgle oraz do Strefy Zabaw na białostockim lodowisku. Każdego dnia odbywały się także zajęcia integracyjne, podczas których dzieci rywalizowały w konkurencjach sportowych, a także spędzały upalne popołudnia na plaży miejskiej w Supraślu, gdzie korzystały z siłowni na świeżym powietrzu a także z jazdy na gokartach. Dzieci miały również okazaję spróbować swoich sił w łucznictwie, a także w tworzeniu własnoręcznie gipsowych zawieszek. Na zakończenie warsztatów obozowiczów odwiedził Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI, ze spektaklem "FINTIKLUSZKI - Folkowe Okruszki".


Wśród wielu atrakcji i ciekawych form spędzania czasu wolnego, nie zapomnieliśmy o duchowym wymiarze naszego pobytu w Supraślu. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Codziennie uczestniczyliśmy w Boskiej Liturgii, podczas której wszyscy uczestniczy warsztatów przystąpili do sakramentu spowiedzi oraz Św. Eucharystii. Uczestniczyliśmy także w akatystach przed Supraską Ikoną Matki Bożej, a także mieliśmy okazję spotkać się z kanclerzem Akademii Supraskiej – o. Jarosławem Jóźwikiem.


Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz płytki ze zdjęciami z pobytu w Supraślu, a także zostali zaproszeni na wystawę prezentującą ich ikony - efekt pracy podczas obozu, która od 10 sierpnia do 5 września była dostępna dla zwiedzających w Akademii Supraskiej.


  autror tekstu: Dorota Maksymiuk