Aktualności

02.11.2016

Zakończenie projektu ZaTopieni w historii II

„Zatopieni w historii II” to druga edycja projektu artystyczno-edukacyjny, którego celem było zintegrowanie lokalnej społeczności z Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu i utrwalenie wspomnień najstarszych mieszkańców tej okolicy. Autorką projektu była Anna Kołosow-Ostapczuk, a pomysłodawcą projektu o. Jarosław Jóźwik, proboszcz parafii.

Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia serii wywiadów z najstarszymi mieszkańcami parafii, którzy opowiadali o swoje wspomnienia dotyczące życia w parafii, relacjonowali wydarzenia z życia własnego oraz z życia sąsiadów. Nie raz sięgali również do przekazów dotyczących czasów wcześniejszych, które znali tylko z opowieści własnych rodziców. Anna Kołosow-Ostapczuk, która przeprowadziła wszystkie te rozmowy, wykorzystała zebrane informacje oraz historie opowiadane przez młodzież uczestniczącą w projekcie. Rezultatem czego było stworzenie, wspólnie z Katarzyną Siergiej i uczestnikami scenariusza sztuki teatralnej. Wydarzenia w przedstawieniu są, więc inspirowane autentycznymi opowieściami, nie stanowią jednak ich dokładnego odwzorowania. W efekcie powstał portret społeczności Topilca widzianej oczami współczesnej młodzieży. 

W kolejnym etapie realizacji projektu scenariusz posłużył, jako podstawa do pracy warsztatowej z młodzieżą w wieku gimnazjalno-licealnym pochodzącej z parafii. Za zaproszenia do wzięcia udziału w projekcie skorzystało 6 osób: Dominika Błahuszewska, Elżbueta Czech, Grzegorz Siergiejew, Szymon Szatyłowicz, Weronika Szatyłowicz oraz Marta Wyszyńska. Warsztaty teatralne przeprowadziły Katarzyna Siergiej i Anna Kołosow-Ostapczuk. Za przygotowanie wokalne odpowiedzialne były Eliza Proszczuk,  Julita Charytoniuk oraz Marta Filimoniuk . W czasie trwania warsztatów uczestnicy i instruktorzy korzystali z gościnności Akademii Supraskiej. 

Premiera spektaklu miała miejsce 09 października 2016 roku w świetlicy wiejskiej w Topilcu. Przedstawienie prezentowane było również dwukrotnie w Auli Akademii Supraskiej. 

Młodzież uczestnicząca w projekcie, zaśpiewał dwa utwory z przedstawienia,  na wernisażu wystawy fotograficznej „To, co nie umiera, nie żyje”, prezentującej archiwalne, dotąd niepublikowane fotografie pogrzebowe z regionu Podlasia. Wernisaż miał miejsce 28.10.2016 r. o godz. 18.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku.
 
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.