Aktualności

02.03.2017

Zimowisko w Akademii Supraskiej

      Fundacja „Oikonomos” już po raz kolejny zapewniła dzieciom wypoczynek zimowy podczas tegorocznych ferii. Grupa 21 uczestników spędziła ten czas wypoczywając w pięknym i spokojnym Supraślu, korzystając z przygotowanych atrakcji oraz możliwości duchowego wyciszenia.
      Różnorodność przygotowanych zajęć sprawiła, że każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Pierwszy dzień, dzięki grom i zabawom intergracyjnym, pomógł poznać się bliżej dzieciom i nawiązać pierwsze znajomości w nowej grupie. Kolejne dni upłynęły pod znakiem dobrej zabawy. Mali artyści mieli szansę rozwijać swoje umiejętności dzięki zajęciom teatralnym i plastycznym.     Podczas warsztatów teatralno- artystycznych uczestnicy dowiedzieli się co to jest Teatr Cieni, poznali jego historię, a także przy wsparciu aktora tegoż teatru, mogli spróbować swoich sił na scenie, tworząc i wystawiając reszcie grupy, swoje autorskie etiudy. Na zajęciach plastycznych, każde dziecko wykonało swoje własne ”okienko dobrych myśli”, które mogło zatrzymać. W ten sposób powstały piękne pamiątki z zimowiska. Pasjonaci sportu, mogli natomiast wyszaleć się na trasie pokonanej na nartach biegowych, pod okiem instruktora, na basenie, gdzie większość czuła się jak „ryba w wodzie”; lub podczas wycieczki do Białegostoku, gdzie jeździliśmy na łyżwach i graliśmy w kręgle. Coś dla siebie, znalazły także dzieci interesujące się robotyką, które podczas zajęć mogły ćwiczyć swoją dokładność i kreatywne myślenie bawiąc się z inteligentnymi robotami. Uroki zimy i wspomniane już piękno miejscowości, w której odpoczywaliśmy, mogliśmy podziwiać podczas licznych spacerów, czy kuligu, na który dowiozła nas „Bajkowa Ciuchcia”. Wizyta w Domu Ludowym i obejrzane tam przedstawienie „Pinokio” pozwoliło na chwilę zapomnieć się w cudownym, bajkowym świecie.
      Wśród tych wszystkich atrakcji, nie mogło zabraknąć również duchowego aspektu obozu. Każdy dzień rozpoczynaliśmy i kończyliśmy modlitwą. Braliśmy udział w Boskiej Liturgii, gdzie dzieci przystąpiły do sakramentów spowiedzi i Świętej Eucharystii, a także w akatyście przed Supraską Ikoną Matki Bożej. Wyjście do Muzeum Ikon pogłębiło teologiczną wiedzę uczestników, dzięki towarzyszącym zwiedzaniu – zajęciom edukacyjnym. Na duchowe rozterki i pytania z nimi związane odpowiedział o. Ijow podczas jednego ze spotkań.
      Tygodniowy wypoczynek pozwolił oderwać się od obowiązków szkolnych i nabrać sił do dalszej nauki. Dzięki towarzyszącej mu atmosferze modlitwy i spokoju umocnił także obozowiczów w wierze i przybliżył do Cerkwi.