Aktualności

31.08.2019

"Małopolska w Michałowie" - prezentacja polichromii w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

 "Małopolska w Michałowie" - prezentacja polichromii w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Zapraszamy Państwa serdecznie do Akademii Supraskiej na niezwykle interesujące wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji EDD jest "POLSKI SPLOT". My pragniemy przedstawić naszą interpretację tego tematu, czyli fragment Małopolski na Podlasiu. Według nas wyjątkowym przykładem takiego splotu, czyli wpływu sztuki małopolskiej na podlaską sztukę sakralną jest polichromia w zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja w Michałowie.

Podczas naszego spotkania zaprezentujemy Państwu polichromię z tej cerkwi w auli Akademii Supraskiej w nowatorski sposób - jednocześnie na 3 ścianach i suficie przy użyciu 7 projektorów z szerokokątnymi obiektywami, tak, aby stworzyć wrażenie wnętrza kopuły.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć prelekcja prof. Jerzego Uścinowicza na temat pewnego ewenementu, który jest widoczny m.in. w polichromii cerkwi w Michałowie (i kilku innych zabytkowych cerkwiach Podlasia), a mianowicie wpływów małopolskich na drewnianą architekturę sakralną Podlasia.

Na młodszych uczestników wydarzenia czekają atrakcyjne materiały edukacyjne w formie kolorowanek zawierających polichromie
zabytkowej cerkwi.

Wydarzenie jest częścią projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem", w ramach którego został zorganizowany obóz, podczas którego młodzi wolontariusze zinwentaryzowali i zdigitalizowali wyposażenie trzech zabytkowych cerkwi Podlasia (w Nowej Woli i Michałowie), tak aby można je było utrwalić w katalogach inwentarzowych tych trzech obiektów i w ten sposób ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu "Wspólnie dla dziedzictwa" oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Wydarzenie będzie zorganizowane 2 razy - 7 (sobota) i 8 (niedziela) września, o godz. 16:00.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!