Projekty

Poprzez różnego rodzaju działania edukacyjne, szkoleniowe, pedagogiczne i artystyczne Akademia Supraska chce oddziaływać zarówno na dorosłych, młodzież, jak i dzieci. Dla osiągnięcia powyższych celów przygotowuje i organizuje lokalne i międzynarodowe, krótko- i długoterminowe programy działań, kursy, warsztaty, sympozja, konferencje i – zależnie od potrzeb – inne formy zajęć programowych.

Zobacz informacje o projektach
Rok Kodeksu Supraskiego 2023

Rok 2023 w głównej mierze poświęcony był działaniom związanym z obchodami Roku Kodeksu Supraskiego, ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego , w 1000-lecie jego powstania, w 500-lecie przybycia Kodeksu do Supraśla oraz w 200-lecie odnalezienia Kodeksu w supraskim monasterze i wprowadzeniu go do obiegu naukowego. Kodeks należy do najcenniejszych zabytków języka starocerkiewnosłowiańskiego i największych skarbów chrześcijańskiej kultury słowiańskiej i światowej. O jego wyjątkowej wadze decyduje fakt, że dokumentuje proces kształtowania się wschodniosłowiańskiego kręgu kulturowego. Jednym z ważniejszym działań obchodów była Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „1000-500-200. Kodeks Supraski i jego odkrywca ks. Michał Bobrowski”, która odbyła się w dniach 22 – 24 września 2023 r. Gospodarzami wydarzenia byli: Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański dr hab. Jakub (Kostiuczuk) prof. CHAT, Marszałek Województwa podlaskiego dr Artur Kosicki, Ambasador Republiki Bułgarii w Rzeczpospolitej Polskiej Margarita Ganewa. Było to niezwykle prestiżowe wydarzenie, zarówno ze względu na współorganizatorów, jak i pozyskane patronaty. Partnerem Strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli: Województwo Podlaskie, Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska, Prawosławny Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce, Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Białymstoku Witold Karczewski, prof. Aleksander Naumow, Akademia Supraska / Fundacja „Oikonomos”. Został powołany również Komitet Honorowy obchodów Roku Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim, w skład którego weszli: Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, Jej Ekscelencja Pani Margarita Ganeva, Ambasador Republiki Bułgarii w RP, prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej.

Wszystkie  działania objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczysta inauguracja czterodniowego sympozjum odbyła się 22 września w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem trzech chórów: Armonia, Katapetasma i Fili. Artyści wykonali utwory z płyty „Muzyczny Kodeks Supraski” nagranej w ramach obchodów Roku Kodeksu Supraskiego. List JE Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy skierowany do uczestników konferencji odczytał Arcybiskup Bielski Grzegorz. Punktem kulminacyjnym wieczoru był wykład inaugurujący wygłoszony przez Prawosławnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego dra hab. Jakuba (Kostiuczuka), prof. CHAT.  Otwarte sesje naukowe poświęcone Kodeksowi Supraskiemu odbyły się w dniach 23-24 września w Auli Akademii Supraskiej w Supraślu. Z referatami wystąpili wybitni specjaliści filolodzy, teolodzy, historycy sztuki, z ośrodków naukowych w Sofii i Szumenu, Rzymu, Wilna oraz Wenecji. Polskę reprezentowali uczeni z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Łódzkiego, Poznańskiego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z oryginałem rękopisu przechowywanym w Bibliotece Narodowej w Warszawie. 25 września organizowany został wyjazd terenowy uczestników konferencji do miejsc związanych z Kodeksem Supraskim i jego odkrywcą. W ramach konferencji odbyły się również tak symboliczne wydarzenia jak posadzenie przy klasztorze w Supraślu dębu upamiętniającego odnalezienie Kodeksu, odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej dla uczczenia tradycji cyrylo-metodiańskiej, jak również odsłonięcie przy monasterze rzeźby kamiennej w kształcie pulpitu z otwartą księgą symbolizującą Kodeks.

Kolejne działania organizowane w ramach obchodów Roku Kodeksu Supraskiego obejmowały wydanie książki dla dzieci, której zadaniem było przybliżenie najmłodszym historii rękopisu, a także wykonanie kolejnych dwóch rzeźb upamiętniających ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego. Książka dla dzieci pt. „Wędrująca księga” została napisana przez Anetę Prymakę-Oniszk, pisarkę i dziennikarkę, a uzupełnieniem historii są ilustracje prof. Małgorzaty Dmitruk i prof. Ryszarda Kajzera, wykładowców na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kolejne rzeźby kamienne w kształcie pulpitów z otwartą księgą symbolizującą Kodeks, zostały wykonane przez uznanego artystę, Leona Naumiuka. Drugi z pomników został odsłonięty 21 listopada 2023 roku w dniu urodzin i wspomnienia patrona niebiańskiego ks. Michała został odsłonięty drugi pomnik na cmentarzu Parafii Prawosławnej pw. św. Archanioła Michała w Wólce Wygonowskiej, skąd pochodził odkrywca Kodeksu – ks. Michał Bobrowski, profesor archeologii biblijnej na Uniwersytecie Wileńskim, który wprowadził go do obiegu naukowego. Pomnik stanął obok grobu matki ks. Bobrowskiego i jest jednym z elementów upamiętniających postać tego wybitnego naukowca w miejscowości, w której się urodził. Ostatni z pomników został zlokalizowany w Białymstoku przy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, a następnie przeniesiony
i uroczyście odsłonięty przy Ratuszu w Białymstoku.

Inne działania związane z Rokiem Kodeksu Supraskiego to dwie wystawy plenerowe: „Kodeks Supraski w kontekście relacji bizantyńsko-słowiańskich” oraz „Kodeks wśród Ksiąg Biblioteki Prawosławnego Monasteru w Supraślu”, które były prezentowane na ogrodzeniu Katedry św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku oraz na ogrodzeniu monasterskim w Supraślu. Druga z nich była poświęcona najstarszym zbiorom Biblioteki Supraskiej, towarzyszącym Kodeksowi Supraskiemu w 1. połowie XVI w.

Należy też wspomnieć o dwóch wydawnictwach poświęconych Kodeksowi Supraskiemu: trzeciej książce z serii Biblioteczka Akademii Supraskiej oraz płycie ,,Muzyczny Kodeks Supraski”. Ich promocja odbyła się w listopadzie 2023 r. w Centrum Kultury Prawosławnej
w Białymstoku. Książka pt. „Święta i święci Kodeksu Supraskiego” została opracowana przez Jarosława Charkiewicza, a wspomniane wydawnictwo muzyczne przez Michała Uścinowicza.

Zwieńczeniem obchodów była promocja pierwszego wydania tłumaczenia Kodeksu Supraskiego na język polski, jedyny język nowożytny, na który jest przetłumaczony Kodeks, w Książnicy Podlaskiej. Nad przekładem pracowało 28 specjalistów z całej Polski pod ogólną redakcją ks. Henryka Paprockiego przy współpracy prof. Aleksandra Naumowa i ks. Jarosława Jóźwika. Egzemplarze z limitowanej edycji trafiły m.in. do hierarchów oraz władz państwowych i samorządowych, tłumaczy, recenzentów i innych osób, które przy wydawnictwie pracowały. Promocja pierwszego wydania, realizowanego wspólnie z Książnicą Podlaską odbyła się 7 grudnia. O znaczeniu Kodeksu Supraskiego oraz jego pierwszego tłumaczenia na język nowożytny mówił wybitny slawista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Aleksander Naumow. W Książnicy Podlaskiej obecni byli także: JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski, przedstawiciele Województwa Podlaskiego,
konsul honorowy Bułgarii w Białymstoku Witold Karczewski, filolodzy słowiańscy m.in. z Łodzi, Warszawy, Krakowa. Pierwszy nakład tłumaczenia to seria wyjątkowa, oprawiona w skórę i przeznaczona dla osób szczególnie zaangażowanych w obchody Roku Kodeksu Supraskiego. Jeden z egzemplarzy zostanie podarowany prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który obchody Roku Kodeksu Supraskiego w Województwie Podlaskim objął honorowym patronatem.

Koordynatorem obchodów był ks. Jarosław Jóźwik.
Partnerem strategicznym przedsięwzięcia było Województwo Podlaskie.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Od pierwszych dni wojny na Ukrainie, z błogosławieństwa J.E. Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, Fundacja “Oikonomos” rozpoczęła pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do dzisiaj to ponad 300 osób, które znalazły schronienie w Akademii Supraskiej, niektóre na 2 dni, niektóre na ponad 2 lata. Najmłodszy uciekinier miał 3 miesiące, a najstarszy ponad 70. Kilkoro z nich mieszka u nas do dzisiaj. Praktycznie od pierwszego dnia wojny stworzyliśmy odpowiednie warunki do normalnego funkcjonowania i poczucia się jak w domu.

Nie ustajemy w niesieniu pomocy potrzebującym i staramy się to czynić dobrze. Naszą wizytówką są osoby, które u nas mieszkają i czują się dobrze. Dla nich podjęliśmy się kolejnego wyzwania i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Fundacji im. Stefana Batorego, która we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) zorganizowała konkurs dotacyjny dla organizacji społecznych prowadzących ośrodki zbiorowego zakwaterowania dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Dotacje w konkursie sfinansowane są ze środków Biura ds. Ludności, Uchodźców i Migracji USA.
15 listopada zostały ogłoszone wyniki naboru. Z radością możemy poinformować, że otrzymaliśmy dotację, która zostanie przeznaczona na działania związane z utrzymaniem i prowadzeniem naszego ośrodka, organizacją i świadczeniem specjalistycznej pomocy i wsparcia dla mieszkanek i mieszkańców z Ukrainy, a także na wzmocnienie i rozwój naszej Fundacji.

W Akademii Supraskiej działa Biblioteka Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Akademii Supraskiej. Dzięki staraniom prof. Aleksandra Naumowa, Jakuba Oniszczuka oraz ks. Jarosława Jóźwika powstał ogromny zbiór wydawnictw. Książki pochodzą ze zbiorów Prawosławnej diecezji Białostocko-Gdańskiej, Bractwa Młodzieży Prawosławnej oraz osób prywatnych przekazanych do Akademii Supraskiej. Ogromnym wkładem w tworzenie katalogu bibliotecznego jest współpraca z kołami naukowymi Politechniki Białostockiej.

Przejdź do treści